VAGINALNA VNETJA
Vaginalno vnetje je pogost vzrok za obisk pri ginekologu.
Najpogostejši vzroki za vaginalno vnetje so glivične okužbe, neravnovesje med bakterijami, ki naseljujejo nožnico in Trihomonas vaginalis. Neprijeten vaginalni izcedek lahko povzročajo tudi spolno prenosljive okužbe materničnega vratu (v 10 %), ki so posledica okužbe z najserijo (Neisseria gonorrhoeae), klamidijo (Chlamydia trachomatis) ali mikoplazmo (Mycoplasma genitalium). Slednje bomo obravnavali v eni izmed naslednjih objav.
Za vaginalno vnetje je značilen povečan izcedek iz nožnice in neprijeten občutek. Izcedek je lahko neprijetnega vonja. Pogosto je pridružena tudi srbečica in pordelost zunanjega spolovila.
Takojšnji pregled pri ginekologu je le redkokdaj možen in pogosto je za pregled potrebno čakati nekaj dni. V tem času se lahko vnetje nožnice že nekoliko poslabša ali celo napreduje proti maternici in jajčnikom. Hitro ukrepanje je zato zelo zaželeno. Takoj po začetku znakov in simptomov vaginalnega vnetja se je potrebno odpovedati vaginalnim spolnim odnosom. Smiselno je čim prej pričeti z uporabo probiotikov, ki jih lahko kupimo tudi v prosti prodaji v lekarni in so posebej namenjeni za obnovo nožnične flore (recimo: Lactogyn peroralne kapsule ali Gynophilus za lokalno uporabo v nožnico) Dodati je možno tudi vaginalete z mlečno kislino (Vagisan ali Lactogyn vaginalne globule). Že zgolj ta ukrep lahko povzroči izboljšanje stanja in vnetje nožnice povsem pozdravi, predvsem, ko je za vnetje odgovorno bakterijsko neravnovesje v nožnici (bakterijska vaginoza).
BAKTERIJSKA VAGINOZA nastane zaradi neravnovesja med bakterijami, ki naseljujejo nožnico.
Optimalni način zdravljenja bakterijske vaginoze (BV) je ustrezno antibiotično zdravljenje, ki naj bo po možnosti lokalno (vaginalne tablete ali krema).
Pri uporabi zdravil, ki si jih je potrebno vstaviti v nožnico je zelo pomembno, da si pred vstavitvijo zelo skrbno umijete roke in predel zunanjega spolovila ter natančno upoštevate navodila proizvajalca. Pri umivanju rok in vstavljanju tablet v nožnico bodite posebej pozorni, če imate daljše nohte.
Prikaz ustreznega postopka vstavljanja tablet v nožnico
Včasih je potrebno predpisati antibiotike v obliki tablet ali kapsul, ki jih je potrebno zaužiti. V času zdravljenja in nekaj časa po njem je potrebno izvajati spolno vzdržnost.
Za dolgoročni uspeh zdravljenja BV pa je najpomembnejše, da po zaključku antibiotičnega zdravljenja terapijo nadaljujemo z jemanjem probiotikov, ki so namenjeni za obnovo nožnične flore. Na ta način omogočimo, da se v nožnici naselijo bakterije, ki bodo preprečile ponovitev vnetja.
OBNOVA VAGINALNE FLORE PO ZAKLJUČENEM ANTIBIOTIČNEM ALI ANTIMIKOTIČNEM ZDRAVLJENJU LAHKO POTEKA NA VEČ NAČINOV:
- Zvečer si hkrati vstavite v nožnico Vagisan svečke (lahko jih prejmete na recept) in eno kapsulo probiotikov za nožnico (Gynophilus) ali
- Zvečer si hkrati vstavite v nožnico Lactogyn vaginalne globule (samoplačniško) in eno kapsulo probiotikov za nožnico (Gynophilus) ali
- Vagisan svečke ali Lactogyn vag. globule (zvečer v nožnico) in Lactogyn peroralne kapsule (posebni probiotiki za nožnico, ki se uživajo oralno).
Po zaključenem zdravljenju hujših oblik vnetja nožnice je smiselno obnovo sluznice nožnice podpreti z uporabo lokalnih vaginalet, ki vsebujejo hialuoronsko kislino (recimo: Lactogyn vaginalne globule, ki poleg hialuronske kisline vsebujejo še mlečno kislino in vitamin E ter A ali Cicatridina vaginalne svečke za nožnico in/ali kremo za predel zunanjega spolovila).
Podobni ukrepi so potrebni tudi pri glivičnih okužbah nožnice. Glivično vnetje nožnice najpogosteje povzroča Candida albicans. Zdraviti je potrebno z ustreznimi antimikotiki (zdravila proti glivicam), najprej lokalno (nožnično). V času zdravljenja in nekaj časa po njem je potrebna je spolna vzdržnost. Dodatna uporaba probiotikov po zaključku zdravljenja ima blag ugoden učinek. Raziskave so pokazale, da je ob jemanju probiotikov, ki so namenjeni za obnovo nožnične flore nekoliko manj ponovitev glivičnih okužb nožnice. Zelo popularne so tudi diete, ki so namenjene zmanjšanju števila glivic v telesu. Jasne povezave med zgoraj navedenimi dietami in stopnjo odzdravitve ter ponovitvijo glivičnih okužb nožnice ni, vendar, ker te diete veljajo za zdrav način prehranjevanja jih, kot dopolnilni ukrep priporočamo. Po hujših oblikah glivičnega vaginalnega vnetja je po probiotikih smiselna uporaba Lactogyn vaginalnih globul ali svečk Cicatridina, ki vsebujejo hialuronsko kislino, ki pospeši celjenje sluznice nožnice.
V primeru hujših oblik vnetja in ob pogostih ponovitvah glivičnih vnetij nožnice je potrebno zdravljenje v obliki tablet, ki lahko traja dalj časa, tudi več mesecev.
Razrast glivic v nožnici lahko povzroči neprijetno vnetje za katerega je značilen belkast sirast izcedek, pordelost zunanjega spolovila in nožnice ter neprijeten pekoč občutek.
Reference:
Heczko PB, Tomusiak A, Adamski P, Jakimiuk AJ, Stefański G, Mikołajczyk-Cichońska A, Suda-Szczurek M, Strus M. Supplementation of standard antibiotic therapy with oral probiotics for bacterial vaginosis and aerobic vaginitis: a randomised, double-blind, placebo-controlled trial. BMC Womens Health. 2015 Dec 3;15:115. doi: 10.1186/s12905-015-0246-6. PMID: 26635090; PMCID: PMC4669640.
Jeng HS, Yan TR, Chen JY. Treating vaginitis with probiotics in non-pregnant females: A systematic review and meta-analysis. Exp Ther Med. 2020 Oct;20(4):3749-3765. doi: 10.3892/etm.2020.9090. Epub 2020 Aug 3. PMID: 32855726; PMCID: PMC7444381.
Yue Han, Qing-ling Ren. Does probiotics work for bacterial vaginosis and vulvovaginal candidiasis. Current Opinion in Pharmacology. Volume 61, 2021, Pages 83-90, ISSN 1471-4892, https://doi.org/10.1016/j.coph.2021.09.004.
Chen, R., Li, R., Qing, W. et al. Probiotics are a good choice for the treatment of bacterial vaginosis: a meta-analysis of randomized controlled trial. Reprod Health 19, 137 (2022). https://doi.org/10.1186/s12978-022-01449-z
Xie HY, Feng D, Wei DM, Mei L, Chen H, Wang X, Fang F. Probiotics for vulvovaginal candidiasis in non-pregnant women. Cochrane Database Syst Rev. 2017 Nov 23;11(11):CD010496. doi: 10.1002/14651858.CD010496.pub2. PMID: 29168557; PMCID: PMC6486023.