Kaj je pregled fetalne (plodove) morfologije?
Pregled fetalne (plodove) morfologije je najpomembnejši ultrazvočni pregled v vsej nosečnosti. Pregled praviloma opravljamo med 20. in 22. tednom nosečnosti.
Pregled fetalne morfologije je namenjen ugotavljanju morebitnih nepravilnosti pri razvoju ploda. Pregled je sestavljen iz natančnega pregleda plodovih organov in organskih sistemov.
Najpogostejše nepravilnosti v razvoju ploda se pojavljajo na sečilih. Sledijo razvojne napake srca, nepravilnosti v prebavnem sistemu (požiralniku, želodčku, črevesju), živčevju in mišično-kostne nepravilnosti. Še posebej podrobno poskušamo oceniti plodovo srce in potek velikih žil iz srca.
Natančno pregledamo:
- srce,
- možgane,
- ledvički, sečni mehur in razvoj sečil,
- obraz in profil,
- zgornji in spodnji okončini,
- hrbtenico in hrbtenični kanal,
- prisotnost želodčka in razvoj prebavil,
- prisotnost trebušne prepone – diafragme,
- zaprtost trebušne stene.
Plod tudi natančno izmerimo:
- premer glavice,
- obseg glavice,
- obseg trebuha,
- dolžino stegnenice in nadlahtnice.
Ocenimo skladnost teh meritev s pričakovanimi. Tako ugotovimo, ali plod ustrezno napreduje in raste.
Poleg ploda preverimo tudi:
- posteljico (določimo njeno lego),
- popkovnico (preverimo izstopišče, vstopišče in sestavo),
- količino plodovnice.
Ali se pregled fetalne morfologije lahko dopolni z nekaterimi drugimi preiskavami?
Pregled lahko dopolnimo s 3D/4D ultrazvokom in z meritvijo pretokov v nekaterih žilah. Tako dobimo še več informacij o ustreznosti razvoja ploda in povezanosti ploda z nosečnico ter o delovanju posteljice.
3D/4D ultrazvok pri pregledu fetalne morfologije
Strokovno gledano 3D/4D ultrazvočna preiskava še ni obvezen del pregleda plodovega razvoja (fetalne morfologije), če pa se izkaže za strokovno ustrezno, jo lahko vključimo v pregled fetalne morfologije. Nedvomno je, da 3D/4D ultrazvočna preiskava omogoča natančnejše ocenjevanje razvoja ploda. Zato se z uporabo 3D/4D ultrazvoka izboljša ugotavljanje nekaterih razvojnih nepravilnosti pri plodu. Lažje pregledamo okostje in notranje organe. Natančneje ocenimo, kako je razvito srce, ki je pogosto prizadeto pri plodu z Downovim sindromom in pri številnih drugih sindromih. Z usmerjeno 3D/4D ultrazvočno tehniko želimo v drugem trimesečju nosečnosti preveriti, ali je morda prisoten sumljiv ultrazvočni znak za Downov sindrom in oceniti razvoj vseh organskih sistemov pri plodu. Preverimo morebitno prisotnost sumljivih ultrazvočnih znakov za Downov sindrom: vratna guba (če meri več kot 6 mm se nevarnost za DS poveča za 10-krat), dolžina nosne kosti (če je krajša od 5 mm, se tveganje za DS izrazito poveča), prenazalni edem na obrazu, oblika glavice, razširitev možganskih struktur, značilne nepravilnosti v srcu. Ostali znaki, npr. belo črevesje, blaga razširitev votlega sistema ledvic, kratka stegnenica ali nadlaktnica in prosta tekočina okoli srca, so za DS manj pomembni.
Meritve pretokov
Izmerimo lahko pretoke v sledečih žilah:
- Uterina – maternična arterija (dostava krvi k posteljici),
- Umbilikalis – popkovnična arterija (funkcija posteljice) in
- Cerebri media – srednja možganska arterija (pospešitev pretoka pri plodu, ki je ogrožen),
- ductus venosus.
Podatki o pretokih so hkrati s podatki o velikosti ploda pomembni pri oceni stanja ploda, t. i. plodovi kondiciji. S temi meritvami lahko ugotovimo, ali se plodu godi dobro ali slabo.
Izmerimo lahko tudi dolžino materničnega vratu in tako ocenimo tveganje za prezgodnji porod:
Kdaj in zakaj je potrebno pregled fetalne morfologije ponoviti?
Pri pregledu si želimo, da je lega ploda čim bolj optimalna. To nam omogoči lažji pregled vseh plodovih struktur. Žal na lego ploda nimamo vpliva. Če plod ves čas ne omogoča pregleda vseh struktur, je potrebno pregled ponoviti. Običajno predlagamo ponovitev pregleda čez en teden.
Včasih pregled otežuje debelina trebušne stene matere in lega posteljice (na sprednji steni maternice). Oboje lahko zelo oslabi ultrazvočni snop. Takrat je preglednost plodovih struktur bistveno zmanjšana. Potrebno je nekaj potrpežljivosti in izkušenost pregledovalca.