LICENCA ZA OPRAVLJANJE MERITEV NUHALNE SVETLINE IN PRISOTNOSTI NOSNE KOSTI

Koristniki storitve merjenja nuhalne svetline pri plodu se morajo zavedati, da ponudniki storitev merjenja nuhalne svetline med seboj niso enakovredni in enako kvalitetni.
Kot pri drugih stvareh, naj bo kvaliteta dela najpomembnejše vodilo pri izbiri zdravnika, ki bo opravil meritev nuhalne svetline in izračun tveganja za trisomije pri Vašem otročku.
Na kvaliteto dela, ki ga z zadovoljstvom opravljam sem ponosen in svoje podatke javno objavljam. Vsakdo, ki ima licenco za opravljanje meritev nuhalne svetline in s tem možnost izračunavati tveganje za prisotnost trisomij pri plodu mora 1x letno poslati vse svoje meritve, podatke in 3 slike v oceno. Ugledna ustanova THE FETAL MEDICINE FOUNDATION (FMF) iz Londona na osnovi teh podatkov in slik oceni ali se imetniku licence le ta tudi podaljša.
Na zgornji sliki je poročilo FMF, ki sem ga prejel za moje podatke in slike, ki odražajo kvaliteto mojega dela v zadnjem letu dni. Prikril sem le svoj domači naslov in število opravljenih pregledov. Poročilo z dne 12. 10. 2017 izkazuje, da so vse 3 poslane slike bile ustrezne in so bile ocenjene z najvišjo možno oceno 15/15.
Poročilo pokaže, da so moje meritve takšne, da je zanesljivost izračuna za prisotnost trisomij (Downovega sindroma, sindroma Edwards in sindroma Patau) višja od pričakovane, na kar sem ponosen. Ker sem po naravi precej tekmovalen in pri delu perfekcionist, sem zelo vesel, da se s svojimi rezultati uvrščam med najboljše.
Za ponazoritev:
Če postavimo mejo za povišano tveganje za prisotnost trisomij pri plodu 1:100 (običajna meja v Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske – UK) zaznamo s kombinacijo meritve nuhalne svetline in dvojnega hormonskega testa (DHT) 85% plodov, ki imajo trisomije. Ob tem je odstotek lažno pozitivnih rezultatov le 2%.
V Sloveniji zaenkrat velja, da je povišano tveganje 1:300. Iz tega sledi, da pri pregledu v ambulanti Ultrazvok Dr. Žebeljan s kombinacijo DHT in merjenja nuhalne svetline zaznamo več kot 90 % plodov s trisomijami ob približno 4 % lažno pozitivnih izvidov.
Prisotnost nosne kosti pomembno vpliva na izračun tveganja za trisomije.
Raziskave kažejo, da nosne kosti ne moremo zaznati pri 1 do 3 % zdravih plodov (kromosomsko normalnimi – evploidnih), pri 60 % plodov s trisomijo 21 (T21 – Downov sindrom), 50 % plodov s trisomijo 18 (T18 – Edwardsov sindrom) in 40 % plodov s trisomijo 13 (T13 – Patau sindrom).
Iz navedenega in prikazanega izhaja, da se tveganje za prisotnost kromosomskih napak pomembno zmanjša, če ima plod ob pregledu nuhalne svetline prisotno nosno kost.
Da se prisotnost nosne kosti upošteva pri izračunu tveganja je potrebno pridobiti ustrezno licenco, ki potrjuje usposobljenost zdravnika, da strokovno ustrezno prepozna prisotnost ali odsotnost nosne kosti pri plodu. Tudi to licenco je potrebno obnoviti 1x letno.